Chociaż zima dłuży się w nieskończoność, pierwsze cieplejsze i wiosenne dni są zazwyczaj dla nas zaskoczeniem. To właśnie wtedy powinniśmy zacząć pielęgnację trawnika po zimie, aby latem móc cieszyć się gęstą, zieloną trawą. Potrzebuje ona szczególnej uwagi po chłodnych miesiącach – pojawiają się pożółkłe źdźbła, kiełkujące chwasty i plamy obumarłej darni. Jak dbać o trawnik po zimie? Kiedy wertykulować, wykonać pierwsze koszenie, czym nawozić trawnik po zimie? Zapraszamy do lektury.

Jak dbać o trawnik po zimie?

Wszystko zależy od tego, z jaką zimą mieliśmy do czynienia. Jeśli była ona krótka i niezbyt mroźna, nasz trawnik nie będzie zbyt wymagający, jeśli chodzi o pielęgnacje. Czasami zdarza się, że po dość ciepłym okresie zimowym, trawnik pokrywa mech – czyli jeden z największych wrogów pięknego i zadbanego trawnika. Natomiast, jeśli w miesiącach jesienno-zimowych występowały obfite opady deszczu i śniegu, a do tego srogie mrozy, istnieje duże zagrożenie wystąpienia pleśni śniegowej, czyli białej grzybni pokrywającej trawnik, spowodowanej przez długo zalegający śnieg. Mrozy powodują także zamarzanie wody pod darnią, co skutkuje oderwaniem jej od podłoża i uschnięciem.

Aby doprowadzić trawnik do porządku po zimnych i ponurych miesiącach należy wykonać kompleksową pielęgnację składającą się z kilku kroków: grabienie trawnika, wałowanie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie, podlewanie, nawożenie i strzyżenie.

Trawnik po zimie - jak zadbać i pielęgnować trawnik po zimie?

Jak dbać o trawnik po zimie – oczyszczanie

Zanim przystąpimy do kompleksowych zabiegów pielęgnacyjnych, należy oczyścić trawnik z zalegających suchych liści, źdźbeł, patyków i innych zanieczyszczeń. Najlepiej do tego sprawdzą się grabie wachlarzowe o ostrych zębach, które oprócz skutecznego oczyszczania, napowietrzą również murawę i poprawią przenikanie wody i składników odżywczych do gleby. Grabienie i oczyszczanie trawnika najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, na początku marca, gdy podłoże delikatnie przeschnie. Unikamy grabienia przy intensywnych opadach i dużej wilgotności, gdy ziemia jest błotnista.

ZOBACZ: UNIWERSALNA MIESZANKA TRAW W NISKIEJ CENIE

Jak wyrównać ziemię pod trawnik? Wałowanie trawnika

Bardzo często po mroźnej zimie powierzchnia naszej murawy jest nierówna i pofałdowana. Jak więc osiągnąć równy trawnik jak na polu golfowym? Z pomocą przyjdzie zabieg zwany wałowaniem trawnika, który polega na przeciąganiu specjalnego walca ogrodniczego, który dociska darń do podłoża. Pozwala to lepiej ukorzenić się trawie i odzyskać gęstość.

Kiedy rozpocząć wałowanie trawnika?

Wałowanie rozpoczynamy na początku marca, gdy ziemia jest jeszcze lekko wilgotna, ale nie mokra. Wałowanie trawnika sprawi, że pod ciężarem walca źdźbła podniosą się. Nie należy jednak wykonywać tej procedury często, czy nawet co roku – najlepiej po wysianiu nasion, położeniu trawnika z rolki lub w sytuacji, gdy po zimowych mrozach darń została oddzielona od podłoża.

Kiedy wertykulować trawnik?

Wertykulacja to zabieg polegający na pionowym nacięciu darni (na głębokość 5-45 mm) i usunięcie mchu, nagromadzonego filcu i zbitej masy obumarłej trawy za pomocą wertykulatora – to urządzenie wyposażone w tnące noże, zamontowane na obracających się bębnach. Umożliwia to rozluźnienie murawy i ułatwienie korzeniom pobieranie składników odżywczych z podłoża.

Kiedy najlepiej wertykulować trawnik po zimie? Nie robimy tego na początku wiosny, a raczej w połowie kwietnia, gdy nasz trawnik zacznie już prężnie rosnąć. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że zabieg ten wykonujemy jedynie na trawnikach mających ponad 2 lata.

Kiedy aerować trawnik?

Aeracja, czyli specjalny zabieg napowietrzający glebę, wykonujemy za pomocą wideł. Nakłuwamy nimi ziemię na głębokość około 8-10 cm. Na większych powierzchniach najlepiej sprawdzają się mechaniczne aeratory, czyli walec z bolcami. Zabieg taki sprawia, że trawnik lepiej chłonie wodę, szybciej reaguje na nawożenie oraz lepiej rośnie.

Najlepszym okresem na wykonanie aeracji trawnika jest okres od marca do maja. Zabieg ten można powtarzać kilka razy do roku, zwłaszcza jeśli nasza trawa rośnie na ciężkiej glebie.

Nawożenie trawnika po zimie. Kiedy nawozić trawnik?

Po okresie zimowym musimy dostarczyć trawnikowi substancje niezbędne do wzrostu. Jak się okazuje, wczesną wiosną można zaobserwować największe niedobory azotu, fosforu oraz potasu, które odpowiadają za szybki wzrost i siłę rosnącej trawy.

Nawożenie zaczynamy, gdy temperatura otoczenia podnosi się powyżej 5°C. Zazwyczaj jest to początek marca. Nawóz rozsypujemy równomiernie na suchym trawniku, a następnie obficie podlewamy.

BOGATY W AZOT I SKŁADNIKI MINERALNE NAWÓZ W NISKIEJ CENIE

Oprócz nawozów, w pielęgnacji trawnika po zimie warto wykorzystać także kompost – ten przygotowany samemu lub dostępny w sklepach.

Pierwsze koszenie trawnika po zimie

Pierwsze koszenie trawnika po zimie zazwyczaj wykonujemy pod koniec wiosny. Zależy to jednak od warunków atmosferycznych i wilgotności powietrza. Najważniejszą zasadą pierwszego pokosu trawnika jest osiągnięcie długości źdźbła powyżej 6 cm oraz pewność, że temperatura powietrza nie spadnie już poniżej 5°C.

Trawnik po zimie - jak zadbać i pielęgnować trawnik po zimie?

JAK SZYBKO POZBYĆ SIĘ CHWASTÓW NA TRAWNIKU?

Piękny trawnik po zimie

Podsumowując, uzyskanie efektu trawnika jak z pola golfowego wymaga wiele pracy i przygotowań. Nasze domowe murawy po mroźnych miesiącach wymagają odżywienia, nawożenia i oczyszczenia. Warto jednak przyłożyć sporą uwagę do wszystkich wyżej wymienionych kroków, abyśmy latem mogli cieszyć się zieloną, gładką trawą, której pozazdrości każdy sąsiad!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X